Navigation

 

Global IMC Network

 

Against Wall נגד הגדר

12/11/2010
13/11/2010


 

הירשמו להסעות להפגנות ה- 12.11 - 13.11 נגד הגדר וההתנחלויות

 

בילעין יום שישי 12.11

 

ב-20 בפברואר 2005 עלו הדחפורים על התוואי המתוכנן של גדר ההפרדה באדמות בלעין והחלו עוקרים עצי זית. באותו יום נערכה בכפר ההפגנה הראשונה נגד הגדר. מאז הפך בלעין מכפר אנונימי, הידוע למתי מעט, לסמל בינלאומי של התנגדות עממית לעוול משווע. גדר ההפרדה הקיימת בבלעין מספחת למעשה לישראל כ-1,950 דונם, המהווים כמעט 50% מאדמות הכפר, במטרה לספחם להתנחלות מודיעין עלית. בג"ץ קבע בספטמבר 2007 כי תוואי הגדר הקיים בבלעין אינו חוקי אך הכשיר רטרואקטיבית חלק משכונת מגורים של מתנחלים, שהוקמה על אדמות הכפר בלי היתרי בנייה ובניגוד לחוק. רק בימים אלה מבוצעות העבודות שיחזירו לתושבי הכפר כ-600 דונם (כשליש) מהאדמות שנגזלו מהם. ההפגנות נתקלות בדיכוי קשה. לרוב הן מפוזרות במטולי גז מדמיע וכדורי מתכת מצופי גומי, אמצעים שכבר הרגו והסבו פציעות קשות. בחודשים האחרונים מנסה הצבא לחנוק את קולות ההתנגדות ולהפסיק את ההפגנות בבלעין לחלוטין: כמעט בכל שבוע נכנסים חיילים לכפר בשעות הלילה המאוחרות, פורצים לבתים, חוטפים תושבים ממיטותיהם ויורים רימוני גז לחצרות. עשרות מתושבי בלעין נעצרו, בהם כמה ממנהיגי המאבק הלא-אלים, והועברו למערכת ה"משפט" הצבאית. הפעילים בבלעין נחושים להמשיך במאבק העממי עד שהגדר תיפול וכל אדמות הכפר יוחזרו.

 

צרו קשר עם נגד גדרות ב- 052-6306787 אך ללא סמס ורק אם מוכרחים בדוא"ל 

 

bilin1aa@gmail.com

 

ציינו בדוא"ל את מספר הטלפון הנייד - אך הביאו בחשבון שלא מובטחת תשובה בזמן

 

וואדי רחל יום שישי 12.11

 

הכפרים אל-מעסרה ו-וואדי רחל נמצאים דרומית לבית לחם, וחיים בהם וב- 7 הכפרים בסביבתם כ-9000 איש. עד שנת 2000 התעסוקה באיזור הסתמכה ברובה על חקלאות ועבודה בתוך ישראל, אך לאחר שישראל מנעה מהתושבים כניסה ועבודה בתחומה, הוכפל אחוז האבטלה, ורוב התושבים ירדו אל מתחת לקו העוני. ישראל החלה בבניית גדר ההפרדה על אדמות הכפר אל-מעסרה והכפרים אום סלמונה, ואדי א-ניס וג'ורת א-שמעה בנובמבר 2006. במרחק 12 ק"מ מהקו הירוק, תוך ניסיון לספח את התנחלויות "גוש עציון", שכבר גזלו מהכפרים הפלסטינים חלקים גדולים של אדמה פורייה, הפקיעה ישראל לבניית הגדר באיזור 3500 דונם נוספים מאדמות הכפרים ועקרה כרמי ענבים ועצי זית עתיקים. הגדר גם מונעת מהתושבים להגיע דרך הכביש הראשי לעיר הקרובה בית לחם וכך גם גישה סבירה לשירותים בסיסיים, כמו רפואה וחינוך.

ההפגנות בוואדי רחל התעוררו לאחרונה לאחר כשנתיים שבהן למעשה נתקעו העבודות על הגדר באזור, עם הפסקת הפיגועים והידלדלות תקציבי המדינה, וכל שנשאר מהתוכנית המפלצתית הוא כביש הפטרול שאמור לשמש את הצבא לסיורים לאורך הגדר. כביש זה בינתיים משמש להפליא את תושבי הכפרים באזור. אלא שלאחרונה קיבלו תושבים בכפר ובכפרים הסמוכים לו צווי הפקעת קרקעות חדשים, ביניהם אחד שחותך את חצר בית הספר של הכפר, וסימן טרומי זה עורר את הכפר למאבק.


 

צרו קשר עם דני במייל 

 

danybik@gmail.com

 

או בטלפון 054-6966253 - ללא סמס

 

אל-וולג'ה יום שישי 12.11

 

בחודשים האחרונים מתבצעות עבודות סלילה והרס לבניית חומת ההפרדה בתוך אדמות הכפר וואלג'ה. בעקבות חומת ההפרדה, הכפר, השוכן דרומית לירושלים ומערבית לבית-לחם, עתיד להיות מנושל מכמעט כל אדמותיו - כ- 5000 דונם - ולהיות מסוגר מכל צדדיו ע"י חומה שתנתק אותו מירושלים, בית-לחם, ובעצם שאר העולם. לאחר הכיבוש של 1967 והשרטוט מחדש של הגבולות המוניציפליים של ירושלים, כמחצית מהשטח הבנוי של הכפר סופח לישראל ונכלל באיזור השיפוט של ירושלים, בעוד שהתושבים עצמם לא קיבלו תושבות או אזרחות ישראלית ונחשבים לא-חוקיים בבתיהם שלהם. כמחצית מאדמות הכפר כבר עוקלו ע"י הרשויות הישראליות לבניית ההתנחלויות הסמוכות הר גילה וגילה, ושטחים נסגרו לגישה לתושבי הכפר. בשל היעדר אישורי בנייה בשטחי C (לפי הסכמי אוסלו), הרשויות הישראליות גם הרסו בתים ומטעי פירות, ו- 35 בתים נוספים מיועדים להריסה כתוצאה מבניית החומה, שצפויה להיבנות בין אל-וואלג'ה ובית ג'אלה.

במחאה על בניית החומה נערך בכל יום שישי כינוס על התוואי של החומה. לכינוס לא מגיעים כוחות של צבא או משטרה, כך שלא נוצר עימות במקום.


 

צרו קשר עם יותם במייל

 

jo_themo@yahoo.com

 

או בטלפון 054-4763800 - עדיף סמס

 

אל-מעסרה יום שישי 12.11

 

הכפר אל-מעסרה נמצא דרומית לבית לחם, וחיים בו וב- 8 הכפרים בסביבתו כ-9000 איש. עד שנת 2000 התעסוקה באיזור הסתמכה ברובה על חקלאות ועבודה בתוך ישראל, אך לאחר שישראל מנעה מהתושבים כניסה ועבודה בתחומה, הוכפל אחוז האבטלה, ורוב התושבים ירדו אל מתחת לקו העוני. ישראל החלה בבניית גדר ההפרדה על אדמות הכפר אל-מעסרה והכפרים אום סלמונה, ואדי א-ניס וג'ורת א-שמעה בנובמבר 2006. במרחק 12 ק"מ מהקו הירוק, תוך ניסיון לספח את התנחלויות "גוש עציון", שכבר גזלו מהכפרים הפלסטינים חלקים גדולים של אדמה פורייה, הפקיעה ישראל לבניית הגדר באיזור 3500 דונם נוספים מאדמות הכפרים ועקרה כרמי ענבים ועצי זית עתיקים. הגדר גם מונעת מהתושבים להגיע דרך הכביש הראשי לעיר הקרובה בית לחם וכך גם גישה סבירה לשירותים בסיסיים, כמו רפואה וחינוך. 

יחד עם בניית הגדר החלה גם מחאת הכפר מעסרה המתאפיינת בדבקות באי-אלימות. הצבא עצר והרחיק פעילים מרכזיים מההפגנות, והוא מבצע פשיטות ליליות תכופות לכפר, הכוללות איומים, מכות והשחתת רכוש של פעילים, במטרה ללחוץ עליהם להפסיק את ההפגנות או לקחת בהן חלק. פעמים רבות הצבא מתנכל לפעילים כאשר הם עוברים במחסומים ואף מבצע מעצרים ללא כל האשמה, לצורכי חקירה ועינויים.


 

צרו קשר עם דני במייל 

 

danybik@gmail.com

 

או בטלפון 054-6966253 - ללא סמס

 

אנ-נבי סאלח יום שישי 12.11

 

בינואר 2010 החלו תושבי הכפר נבי סאלח בהפגנות שבועיות נגד הכיבוש וסיפוח האדמות הזוחל ע"י ההתנחלות חלמיש, השוכנת כולה על אדמות הכפרים נבי סאלח ודיר ניזאם. המתנחלים גם מפריעים לעיבוד אדמות שעוד לא סופחו, שרפו וגדמו מאות עצי זית של הכפרים והם מנסים להפקיע מידי הפלסטינים גם מעיין סמוך. הצבא מפעיל דיכוי קשה כלפי ההפגנות: ההפגנות מותקפות ללא כל פרובוקציה מצד התושבים, בתוך השטח הבנוי של הכפר, תוך פגיעה קשה בכל תושביו בכדורי מתכת מצופי גומי, גז מדמיע ונוזל הסירחון (ה"בואש"). גם אם גדר ההפרדה אינה עוברת על אדמות הכפר, היא עדיין מהווה דיכוי כלכלי עצום, לתושבי הכפר כמו לתושבי הגדה כולה, ופעילים רבים נחושים להמשיך במאבק עד סוף הכיבוש, ההתנחלויות וההפרדה.

 

צרו קשר עם אילה בטלפון 052-4707885

 

ניעלין יום שישי 12.11

 

במקור השתרעה ניעלין על שטח של כ-58 אלף דונם עד רמלה ולוד. חומת ההפרדה בניעלין גזלה מהכפר רבע (2500 דונם) מהאדמות שנותרו לו לאחר שכבר נגזלו ממנו רוב אדמותיו ע"י ההתנחלויות (8000 דונם) והכיבוש של 48 (40 אלף דונם). מחאת הכפר נתקלת בדיכוי קשה במיוחד בידי הצבא, הכולל ירי אש חיה, כדורי מתכת מצופי גומי ומטולי גז מדמיע. אחרי חמישה הרוגים, עשרות פצועים, עשרות עצורים וכתבי אישום במערכת ה"משפט" הצבאית, וחומת בטון שהחליפה את הגדר בתגובה להפגנות - הפעילים בניעלין נחושים להמשיך במאבק.

 

צרו קשר עם שי במייל 

 

shiegorsky@yahoo.com

 

או בטלפון 052-3727602

 

בית אומר יום שבת 13.11

 

בית אומר הוא כפר עם מסורת ארוכה של התנגדות לכיבוש הישראלי. הכפר, הממוקם צפונית מערבית לחברון ובו כ-14.5 אלף תושבים, נתון לפשיטות תכופות של הצבא, ביום ובלילה, אלימות לא-מובחנת, מעצרים, השחתת רכוש והתנכלויות מצד הצבא, וכן אלימות (כולל ירי), התנכלויות והשחתת עצים ויבולים חקלאיים בבית אומר או באדמות הסמוכות של סאפא מצד מתנחלי בת-עין וכרמי צור. הגדר החיצונית של ההתנחלות כרמי צור הוקמה ב-2006 תוך סיפוח של אדמות חקלאיות פרטיות של בית אומר. סלילת כביש 60 העובר דרך בית אומר, בין חברון לירושלים, ונסגר לעתים לתנועת התושבים ע"י הצבא - גם-כן עירבה הריסת בתים בבית אומר. בפברואר 2010 החלו תושבים בכפר לצאת להפגנות שבועיות נגד הכיבוש, גדר ההפרדה, ההתנחלויות והחנק הכלכלי והעוני העצומים שאלו יוצרים.

 

צרו קשר עם קובי בטלפון 054-2191547 

 

!! חשוב !!

 

אנא הודיעו בהקדם האפשרי אם תוכלו לבוא עם רכב פרטי וקחו בחשבון הבדלים תרבותיים בבחירת הלבוש

 

נוסעות/ים, אינכן/ם חייבות/ים להשתתף בהוצאות הנסיעה, אבל אם יש באפשרותכן/ם, אל תחכו שיבקשו מכם/ן. הציעו לשלם בעצמכן/ם.

 

נהגים/ות, אינכן/ם חייבות/ים לשלם על הדלק. בקשו מהנוסעים/ות איתכם/ן להשתתף כפי היכולת. על היתרה תוכלו לקבל החזר דרך מרכז/ת ההסעה.

 

הבאות/ים בפעם הראשונה ומתענינות/ים אחרות/ים מוזמנות/ים לפנות לסבסטיאן בטלפון 050-6846056

 

הצטרפות להסעה מירושלים דורשת תאום נוסף לאחר הרישום

 

אנא הרשמו בהקדם (לא יאוחר מרביעי בערב), כדי להבטיח את מקומכם בהסעה המאורגנת וכדי להקל על ההתארגנות

 

לתיאום מפגש אישי לסיוע והקשבה בנושאי טראומה, שחיקה והחלמה לפעילות/ים:

www.psychoactive.org.il

 

 
 

Register for Transportation to November 12 - November 13 Weekly Demonstrations Against the Wall and the Settlements

 

Bil'in Friday November 12

 

Contact Phone Against Wall 052-6306787 (no SMS). Only if you must send e-mail with mobile phone number to bilin1aa@gmail.com... but reply in time is not guaranteed 

 

Al Ma'asara Friday November 12

 

Contact Dany at danybik@gmail.com or 054-6966253 (no SMS)

 

An Nabi Saleh Friday November 12

 

Contact Ayala at 052-4707885

 

Ni'lin Friday November 12

 

Contact Shai at shiegorsky@yahoo.com or 052-3727602

 

Wad Rahal Friday November 12

 

Contact Dany at danybik@gmail.com or 054-6966253 (no SMS)

 

Al Walaje Friday November 12

 

Contact Yotam at jo_themo@yahoo.com or 054-4763800 (preferably SMS)

 

Beit Ommar Saturday November 13

 

Contact Kobi at 054-2191547

 

!! IMPORTANT !!

 

Please let us know as soon as possible if you can bring a car and take into consideration cultural differences in the choice of clothing

 

Passengers, you don't have to participate in the transportation expenses, but if you can afford it, please don't wait to be asked to pay - sugget it yourselves.

 

Drivers, you don't have to pay for the fuel. Please ask the passengers to participate if and as much as they can. You can get a refund through the transportation coordinator.

 

Newcomers and those requiring more information are invited to contact Sebastian at 050-6846056

 

Transportation from Jerusalem requires additional coordination after registration

 

Please register as early as you can (not later than Wednesday evening) to ensure a place in the organized transportation and ease the organizing process

 

To arrange a personal support and listening session on activist trauma, burn-out and recovery:

 www.psychoactive.org.il

Comments

Random Image

13_1
 

Newswire

Sun 24 October 2010
 

Syndicate

Syndicate content Features

Syndicate content Newswire